TransLogistica România a fost gazda Adunării generale a membrilor USER de anul acesta

Uniunea Societăților de Expediții din România (USER) a fost prezentă anul acesta, în calitate de partener, la TransLogistica, Expoziția Internațională de Transport și Logistică organizată la Romexpo, în perioada 12 – 14 octombrie.
Deschiderea oficială a expoziției a fost făcută de organizator, împreună cu domnul Constantin Isac, Președinte al UNTRR și domnul Marius Cae, Președinte al USER.
Președintele UNTRR s-a adresat participanților la eveniment, prezentând situația transporturilor rutiere din România la momentul actual, cu toate provocările apărute din Pachetul de Mobilitate, din scumpirea carburanților și a energiei, din lipsa șoferilor și făcând apel la societățile de expediții și logistică să înțeleagă nevoile cărăușilor și să le fie alături.
În discursul său, domnul Marius Cae și-a exprimat mulțumirea că, având în vedere că este prima ediție a TransLogistica România, organizată de firma din Polonia, sunt prezenți destul de mulți expozanți, atât companii de renume, cât și firme mici și mijlocii din domeniul transporturilor, expedițiilor și logisticii. De asemenea, a menționat faptul că printre expozanți se află și furnizori de echipamente și servicii auxiliare logisticii, precum și reviste de specialitate. Președintele USER a încheiat mulțumind tuturor entităților expozante pentru participare și exprimându-și speranța de a fi prezenți și la ediția de anul viitor a TransLogistica România.
În cele trei zile ale evenimentului, echipa USER a vizitat toate standurile și a informat companiile expozante despre existența acestei uniuni profesionale și despre cursurile de transport și expediții complete organizate sub egida FIATA. Multe persoane și-au exprimat mulțumirea că au început să fie livrate astfel de cursuri și în țara noastră, precizând că nu aveau cunoștință de existența lor. Ținând cont de acest feedback, USER va promova mai mult atât oportunitățile pe care le au membrii săi, cât și cursurile de transport și expediții organizate.
Într-una din zilele expoziției, USER a organizat și Adunarea generală a membrilor, în cadrul căreia a fost reales Consiliul director și Secretarul general pentru un nou mandat, au fost stabilite obiectivele pentru anul 2023 și au fost premiate unele societăți de expediții membre ale USER.
Întrucât Statutul USER prevede existența unor secțiuni de lucru în cadrul uniunii, coordonate de responsabili din rândul Consilului director, membrii acestuia – aleși pe criteriul teritorialității și al specializării pe domenii de activitate – au fost desemnați astfel:
Sectiunea I – Expediții de mărfuri în trafic rutier – Dl. Cătălin Păduraru, Dl. Adrian Petrișor
Sectiunea II – Expediții de mărfuri în trafic feroviar și probleme de pregătire profesională – Dl. Amedeo Neculcea
Sectiunea III – Expediții de mărfuri în trafic fluvial și maritim – Dna. Simona Dumitru
Sectiunea IV – Expediții de mărfuri în trafic aerian – Dna. Simona Dumitru
Sectiunea V – Transport multimodal. Logistică – Dl. Rafael Niculescu, Dl. Adrian Petrișor
Sectiunea VI – Comisionari în vamă – Dl. Marian Neagu, Dl. Cătălin Păduraru
Sectiunea VII – Legislație, probleme juridice și economico-financiare în activitatea de expediții, formalități vamale și asigurări – Dl. Marius Cae, Dl. Marian Neagu
Sectiunea VIII – Relații, colaborări și reprezentări, schimburi de experiență cu organizații similare din străinătate și cu organisme internaționale – Dl. Marius Cae
Dintre obiectivele stabilite pentru anul 2023, menționăm:
- Măsuri pentru atragerea de noi membri, având în vedere potențialul foarte mare din domeniul expedițiilor și logisticii (momentan sunt 140 membri USER, dar societățile de expediții licențiate de ARR sunt peste 1700);
- Promovarea cursurilor organizate de USER sub egida FIATA (cu obținerea Diplomei FIATA în Expediții de Mărfuri și Diplomei USER de competență profesională) și continuarea derulării acestora în două sesiuni: primăvară și toamnă;
- Demers la Direcția Generală a Vămilor pentru luare în evidență a USER ca reprezentant al comisionarilor vamali;
- Demersuri pe lângă autoritatea vamală pentru îmbunătățirea activității comisionarilor în vamă;
- Implicarea mai mare a USER în transportul multimodal, intermodal (USER este membru partener al UIRR – Uniunea Internațională a Transportului Combinat Rutier – Feroviar);
- Acțiuni ce rezultă din rolul de coordonator național al campaniei CT4EU (Transport combinat pentru Europa), lansată de UIRR;
- Semnarea memorandumului de colaborare cu asociația TITR (Trans-Caspian Internațional Transport Route – Middle Corridor);
- Demersuri pentru ca USER să obțină statutul de asociație de interes public, potrivit OG 26/2000;
- Campanie de acțiuni pentru cunoașterea în instituții și în mediul de afaceri a rolului societăților de expediții:
o Manifestări la aniversarea a 30 de ani de la înființarea USER;
o Măsuri pentru creșterea numărului de abonați la newsletterul USER;
- Elaborarea unui sistem eficient de asigurări, cu ajutorul unor specialiști;
- Participarea la seminarii, conferințe, târguri, congrese interne și internaționale de interes pentru membrii USER;
- Extinderea folosirii de documente de transport FIATA și altele, în format digital;
- Încheierea de noi acorduri cu alte asociații cu profil similar.
USER, fiind constant preocupată de evoluția membrilor săi, a urmărit progresele acestora și a decis premierea unor societăți, pe baza unor criterii obiective. Așadar, premiile au fost acordate astfel:
- Pentru inovație și curaj – ROUTIER EUROPEAN TRANSPORT SRL
- Pentru fidelitate – SORCETI EXPEDIȚII ȘI TRANSPORTURI SRL
- Premiul I pentru creșterea cifrei de afaceri în perioada pandemiei – TOP EXPERT DCE SRL
- Premiul II pentru creșterea cifrei de afaceri în perioada pandemiei – CARGOMIND (ROMÂNIA) SRL
Având în vedere cele expuse mai sus, putem afirma că această primă ediție a TransLogistica a fost una de succes, atât pentru USER, cât și pentru ceilalți participanți, și sperăm într-un parteneriat la fel de bun și pe viitor.